Szaúd-Arábia a világ petrolkémiai piacának egyik legfontosabb szereplője. Egy újságíró arról tudakozódott, hogy milyen tervei vannak az országnak arra az időre, amikorra kiapadnak az olajkutak.
A standard műanyagok ára 2011 októbere és decembere között kissé csökkent, 2012 júliusáig mintegy 10%-kal emelkedett. 2012 második negyedévében (*) draszti-kusan (a poliolefinek ára több mint 20%-kal) csökkent. A harmadik negyedévben kü-lönböző mértékben emelkedett (**); októberben (***) néhány százalékkal mérséklő-dött. A viszonylag drága polisztirolok ára némileg eltért az általános irányzattól.
Megújuló nyersanyagforrásokból ma már műszaki műanyagokat is gyártanak. Ezek iránt elsősorban az autóiparban érdeklődnek. A fejlesztők arra törekednek, hogy a biopoliamidok tulajdonságai azonosak vagy még jobbak legyenek, mint a hagyományos típusoké. A villamosipar új fejlesztései a nagy hőállóságú poliamidokat igénylik.
A műanyagtermékekkel szemben nagyon szigorúak a minőségi elvárások. Ezt a minősé-get csak úgy lehet biztosítani, ha a tervező és gyártó nagyon jól ismeri az alapanyagok tulajdonságait, és a feldolgozás is optimális körülmények között megy végbe. A tulaj-donságok meghatározásához a készülékgyártók egyre újabb eszközöket és eljárásokat fejlesztenek ki. A feldolgozók pedig ma már az önmagát korrigáló automatikus gyártási folyamatot tekintik a minőségbiztosítás legmegbízhatóbb eszközének, amelynek fontos része a minden egyes darabra kiterjedő in-line ellenőrzés.
Egy Kanadába emigrált európai némi keresgélés után sikeres fröccsgépeket gyártó üze-met alapított, amelyet sikerei csúcsán eladott, és hibrid (villamos/hidraulikus) fröccsgé-pek tervezésébe fogott. Eközben olyan automatizált fröccsüzemet próbál létrehozni, amely teljes éjszaka felügyelet nélkül termel. Nemsokára automata szállítóeszközök mo-zognak majd ebben az üzemben. Az emigráns 83 éves kora ellenére visszavonulás helyett új tervei megvalósításán dolgozik.
Az Egyesült Királyság szerszámgyártói önállóan már nem tudnak megélni új szerszá-mok gyártásából. Ezért egyesek átálltak a javításra/felújításra/módosításra, mások kon-zorciumba tömörülve közösen oldanak meg összetett feladatokat.
A műanyag-feldolgozó üzemekben gyakran szükséges az alapanyagok előkészítése, illet-ve a legyártott termékek összeerősítése, dekorálása és más utóműveletek elvégzése. A legjelentősebb amerikai kiállítás (NPE) idei tapasztalatai alapján ezekről mutatunk be néhány újdonságot.
PVC csövek extrudálásához a KraussMaffei cég olyan 36D-s kétcsigás extrudert fejlesz-tett ki, amelyen bármilyen receptúrájú PVC keverékből lehet csövet vagy más profilt gyártani. A stuttgarti IKT kutatói pedig vastag falú PA csövek hosszú hűtési ideje alatt bekövetkező megereszkedés elkerülésére dolgoztak ki módosító eljárást, amellyel meg lehet növelni a PA-ömledék viszkozitását.
Az átlátszó, füles poliészterpalackok alapanyagával szemben támasztott három legfonto-sabb igény (könnyű feldolgozhatóság, palack teljesítménye, fenntarthatóság) egyensúlyát egy anyagtípusban megvalósítani nagy kihívással jár. Az új fejlesztésű ömledékfázisú kopoliészter (CoPET) anyagok gyártása és összetételbeli beállításai jelentős előrehala-dást mutatnak a korábbi szilárd fázisú és extrudálható EPET-hez képest.
A fóliafúvás fő törekvései a nagyobb termelékenység, a minél kisebb vastagság, emellett az egyre jobb minőség és az alacsony gyártási költségek. A fóliafúvó berendezések gyár-tói ennek érdekében sokféle újdonságot kínálnak.
A szállal erősített PUR elemek egyik fő alkalmazási területe a könnyűszerkezetes építés, amelyben fontos, hogy az elem szilárdsága az igénybevétel irányában a lehető legna-gyobb legyen. Az LFI technológia tüzetes vizsgálatával sikerült ezt a követelményt még pontosabban meghatározni.
Egy üzem működtetésénél gyakori dilemma, hogy tervszerű megelőző karbantartást alkalmazzanak-e, ami bizonyosan költségekkel és termeléskieséssel jár, vagy kockáztas-sanak, és a karbantartást csak akkor végezzék el, amikor az egyes gépek, berendezések meghibásodnak. A gyakorlat bebizonyította, hogy hosszabb távon a megelőző karban-tartás alaposan kifizetődik. További jelentős gazdasági előny érhető el az esetleges meg-hibásodások előrejelzésével.
Műanyagok forgácsolása általában akkor szükséges, ha a gyártandó darabszám olyan kicsi, hogy a hagyományos műanyag-feldolgozó eljárások (pl. fröccsöntés) azok magas szerszámköltsége miatt nem gazdaságosak, vagy ha azokkal nem lehet a szükséges pon-tosságot vagy bonyolultságot elérni. A műanyagtermékek forgácsolásánál gyakori hiba, hogy a fémekre érvényes szabályokat, megoldásokat igyekeznek módosítások nélkül használni, figyelmen kívül hagyva a polimerek viszkoelasztikus tulajdonságait és tulaj-donságaik erőteljes frekvencia- és hőmérsékletfüggését. A szakirodalomban kevés a mű-anyagok forgácsolását tudományosan megalapozó dolgozat.
Az ősműanyag „bakelitek” falisztes változatai valamikor népszerűek voltak. Hosszú szünet után a fa és a műanyagok – most már a hőre lágyuló műanyagok – társítása ismét időszerű. A farostból és az elsősorban poliolefinekből készített kompozitokat, az ún. WPC-ket az autógyártásban, az építőiparban, a játék- és bútorgyártásban alkalmazzák. Ugyancsak a két anyag társításának tekinthető az Észak-Amerikában és Oroszország-ban gyakori faházak homlokzatának védelme fröccsöntött műanyag homlokzatburkoló elemekkel.
A petrolkémiai iparban kiterjedten alkalmazzák a műanyagokat, különösen korrozív közegekben. A cikkben nagy sűrűségű polietilén, poliamid és poli(vinilidén-fluorid) el-lenálló képességét vizsgálták különböző üzemanyagokkal szemben.
A polipropilén egyik nagy előnye kiváló korrózióállósága, amely lehetővé teszi, hogy a belőle készült csövekben üzemszerűen, hosszú időn keresztül erős savakat, lúgokat szál-lítsanak.
Gyógyszereket és fogyasztási cikkeket egyaránt hamisítanak világszerte. A károk és ve-szélyek ellen a gyártók különböző módszerekkel védekeznek. Az alábbiakban egy új el-járást ismertetünk, amellyel a termékek eredetisége ellenőrizhető.
Az USA-ban a magas munkanélküliség mellett is nyomasztó a műanyag-feldolgozó szakmunkások hiánya. A vállalatok ezen saját alkalmazottaik képzésével próbálnak se-gíteni.
A műanyaghulladékok közül azokat érdemes újra feldolgozni, amelyek jól elkülöníthe-tők és nagy mennyiségben fordulnak elő; jelenleg ilyenek a használt PET és PE-HD pa-lackok. A biodegradálható műanyagok közül az ipari méretben rövid idő alatt komposz-tálhatók számíthatnak sikerre. A nehezen újrafeldolgozható vagy kis mennyiségben megjelenő műanyagok hulladékának hasznosítására a termikus eljárások, ezen belül a pirolízis és gázosítás – anyaguk szintézisgázzá vagy üzemanyaggá alakítása – tűnik jár-ható útnak.
Egy olasz cég újfajta szűrőrendszert dolgozott ki, amellyel a szennyezett hulladékok fel-dolgozásának gazdaságossága javítható.
Magyarország vezető ipari műanyag forgalmazója és gyártója. Több mint 20 éve szolgáljuk ki ügyfeleinket széles választékkal, szaktanácsadással és minőségileg kifogásolhatatlan, prémium ipari műanyaggal.
© 2025 Quattroplast Hungary Kft. Minden jog fenntartva.