Az elmúlt években sokat foglalkoztak a polimerek tulajdonságainak mó dosításával. Az apoláris poliolefineket pl. lánggal, koronakisüléssel, erős savakkal felületkezelik a nedvesíthetőség, a könnyebb nyomtatás, ragasztás érdekében.
A fröccsöntéssel szembeni elvárások az utóbbi időben fokozatosan nőt tek. Egyre nagyobb az árverseny, új szerkezeti anyagokat vezettek be, egyre bonyolultabb a termékek alakja, egyre szélsőségesebbek a feldolgozási körülmények, ami erősen igénybe veszi a szerszámokat, növeli ezek kopását, lerakódásokat okoz, emiatt nehezebbé válik a kész darab eltávolítása. A szerszámból való eltávolítás jellemzőit számos tényező határozza meg, amelyeket a termékkel, a szerszámmal, a feldolgozási körülményekkel és a szerkezeti anyagokkal lehet összefüggésbe hozni – és amelyek egymással is kapcsolatban állnak.
Néhány éve sikereket érnek el a magas fémportartalmú műanyag granulátumok fémfröccsöntésével és a formadarabok szinterezésével, mert így a műanyag-feldolgozás termelékenységét kihasználva valódi fémtárgyakat állítanak elő. Újabban a műanyag-feldolgozáshoz hasonló módon, de már polimerek nélkül is tudnak tiszta fémet formázni. Az új módszer neve tixotróp fémfröccsöntés, amelyhez az első berendezéseket a műanyag-feldolgozó gépek gyártói készítették.
Nincs még egy polimer, amelynek olyan sok változatát fejlesztették ki, mint a polipropilénnek. Már magának a homopolimernek is többféle változata van, és a keveréssel kapott változatokat számon sem lehet tartani. A kopolimereknek két alapvető típusa a komonomert véletlenszerű (statisztikus) eloszlásban tartalmazó random kopolimerek és a sokféle blokk-kopolimer.
A műanyaggyártás kezdetén az ásványi anyagok mellett a faliszt is szé les körben használt töltőanyag volt, mindenekelőtt a hőre keményedő gyantákban. Az elmúlt két évtizedben mintha megfeledkeztek volna róla, de újabban ismét felébredt az érdeklődés a növényi eredetű anyagok és a műanyagok társítása iránt. Nemcsak a falisztet, hanem számos, eddig csak a textiliparban felhasznált növényi rostot is sikerrel próbáltak ki erősítőanyagként hőre lágyuló műanyagokban is.
A tömegműanyagok helyzete Európában Az AMI (Applied Market Information) tanulmánya szerint az általános eu rópai gazdasági bizonytalanság ellenére a hőre lágyuló műanyagok 2001-ben jobb helyzetbe kerültek. Nyugat- és Közép-Európában a növekedés elérte 2,3%-ot, de ez a 2000. évi eredmények alatt maradt.
Kína a világ harmadik legnagyobb gazdasági hatalma. Az USA és Japán gazdasága lelassult, illetve válságot él át, Kína ezzel szemben fokozatosan növeli gazdaságának teljesítőképességét. Kína műanyagok iránti igénye gyorsan nő, a kereslet jelentős hányadát azonban importból kénytelen kielégíteni annak ellenére, hogy az utóbbi tíz évben a gyártás évente átlagosan 10%-kal nőtt.
Az autógyártás és termékei amolyan „első számú közellenség” a környe zetvédők szemében. Az autóipar szeretné megváltoztatni a róla alkotott képet, és nem kevés erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy az utakon futó gépkocsik és a beléjük épített anyagok minél kevésbé terheljék a környezetet, azaz minél „zöldebbek” legyenek. Az ipar szisztematikusan készül arra is, hogy az elöregedett autókra vonatkozó, 2003-ban hatályba lépő rendeletnek eleget tudjon majd tenni.
Magyarország vezető ipari műanyag forgalmazója és gyártója. Több mint 20 éve szolgáljuk ki ügyfeleinket széles választékkal, szaktanácsadással és minőségileg kifogásolhatatlan, prémium ipari műanyaggal.
© 2025 Quattroplast Hungary Kft. Minden jog fenntartva.